7 Wskazówek, które Pomogą Ci Osiągnąć Sukces jako Freelancer
 

Dodano

 

05 lis 2023

 

Autor

  zlecenia-it

7 Wskazówek, które Pomogą Ci Osiągnąć Sukces jako Freelancer

Chociaż praca na własny rachunek przyciągała wiele osób przez wiele lat, pandemia COVID-19 postawiła ją w centrum uwagi. W miarę jak coraz więcej sektorów gospodarki przechodzi na zdalne funkcjonowanie, freelancing staje się atrakcyjną opcją dla wielu osób. W 2020 osoby samozatrudniający się przyniosły 1,2 biliona dolarów, a co trzecia osoba na amerykańskim rynku pracy angażuje się w jakąś formę samozatrudnienia.

Coraz większa liczba freelancerów decyduje się porzucić swoje tradycyjne etatowe stanowiska i całkowicie poświęcić się pracy na własny rachunek. Niemal 40% osób wykorzystuje swoje umiejętności jako wyłącznie wolni strzelcy, co oznacza wzrost o 8% w porównaniu do liczby freelancerów w 2019 roku.

Niezależność zawodowa: Zalety i lęki związane z pracą wolnego strzelca

Niezależni profesjonaliści przyciągani są do świata pracy na własny rachunek z różnych powodów. Ta forma życia oferuje ogromne korzyści, począwszy od niezależności. Osoby pracujące na własny rachunek i na własnym harmonogramie mogą pracować wtedy, kiedy to dla nich najlepiej. Sowy nocne mogą pracować do późnych godzin nocnych i pozwolić sobie na dłuższy sen następnego dnia. Podobnie, wcześnie wstający mogą wykonać główne projekty przy pierwszej kawie.

W miarę jak rośnie liczba profesjonalistów zmierzających ku większym odpowiedzialnościom w związku z pandemią COVID-19, takim jak nadzorowanie nauki na odległość dla dzieci uczących się w domu, ta elastyczność może znacznie ułatwić utrzymanie równowagi między pracą a życiem. Dla wielu profesjonalistów możliwość pracy z domu lub w dowolnym innym miejscu, w którym czują się komfortowo, może być wielką atrakcją.

Inni profesjonaliści doceniają potencjał budowania stabilności dla siebie. W obliczu konieczności zmiany siły roboczej w odpowiedzi na pandemię COVID-19, znaczenie stabilności jeszcze nigdy nie było takie wyraźne. Dzięki karierze wolnego strzelca profesjonaliści mogą przyjmować projekty od różnych klientów, co może zwiększyć stabilność, ponieważ utrata jednego klienta nie oznacza utraty całego dochodu.

Oczywiście budowanie kariery freelancera może stwarzać wiele wyzwań, które sprawiają, że niektóre osoby czują się niepewnie. Muszą sami szukać swoich klientów. Muszą także rywalizować z innymi osobami o projekty i wyróżniać się na każdym projekcie, który chcą zdobyć.

7 wskazówek, które pomogą osiągnąć sukces jako freelancer

Zbuduj swoją obecność online

W obecnych czasach wiele aspektów życia odbywa się w świecie wirtualnym. Firmy ogłaszają dostępne stanowiska pracy online, a klienci poszukują freelancerów w sieci. Dostępne są różne platformy, które ułatwiają tworzenie portfolio, prezentujące Twoje umiejętności i ekspertyzę potencjalnym klientom w Twojej dziedzinie. Na przykład na platformie zlecenia-it.pl, profesjonaliści mogą tworzyć swoje osobiste strony, na których prezentują swoje dotychczasowe osiągnięcia i pozwalają klientom przeglądać dostępnych specjalistów, aby znaleźć tych, których umiejętności odpowiadają ich potrzebom.

Możesz również zbudować silną obecność online na wielu innych platformach. Poza tworzeniem portfolio na zlecenia-it.pl, warto korzystać z mediów społecznościowych, aby informować o swojej działalności jako niezależnego profesjonalisty. Rozwijaj swoją obecność na LinkedIn i wykorzystuj ją do nawiązywania kontaktów zarówno z najlepszymi przyjaciółmi, jak i poprzednimi partnerami biznesowymi.

Posiadanie solidnej sieci kontaktów może otworzyć drzwi do potencjalnych klientów oraz nowych możliwości prezentacji swojego doświadczenia zawodowego. Na LinkedIn możesz podkreślać swoje osiągnięcia i ekspertyzę, jednocześnie zbierając opinie, które pomogą Ci zbudować pozytywne wrażenie w środowisku zawodowym.

Określ swoją specjalizację i to, co chcesz oferować

Kiedy klienci poszukują profesjonalisty do wynajęcia, chcą wolnego strzelca, który ma doświadczenie w pracy w ich konkretnej branży. Choć każdy copyrighter może pisać na przykład o hydraulice, ten, który napisał na ten temat wiele, ma tło potrzebne do stworzenia wyższej jakości tekstu, i w rezultacie jest osobą, którą firmy chcą zatrudnić do swoich kampanii marketingowych.

Rozważ, jakiego rodzaju działalność chcesz prowadzić. Zastanów się, gdzie wcześniej wykonałeś pracę. Przemyśl doświadczenia i ekspertyzy, jakie posiadasz i jak mogą one kształtować i formować Twoją karierę na samozatrudnieniu. Wiedza lub specjalizacja w konkretnych dziedzinach, doświadczenie w pracy z klientami lub firmami w określonych branżach, a nawet certyfikaty, mogą Cię uczynić atrakcyjnym profesjonalistą.

Jeśli są obszary, w których chciałbyś pracować, ale nie masz żadnego formalnego doświadczenia lub szkolenia, poszukiwanie certyfikatów lub doświadczeń edukacyjnych, które można dodać do swojego CV, może być również korzystne.

Regularnie informuj klientów

Podczas pracy nad projektem ważne jest, aby regularnie informować klientów o postępach. Zawsze zwracaj uwagę na ustalone w umowie wytyczne, które określają, kiedy i jakie aktualizacje klient może oczekiwać. Na przykład, zgodnie z umową, możesz zobowiązać się do informowania ich o osiągnięciu kluczowych etapów projektu.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w projekcie, natychmiast daj klientowi znać. Jeśli zajdzie konieczność dostosowania terminów lub innych wcześniej ustalonych warunków, utrzymuj transparentną komunikację. Wyjaśnij przyczyny zmiany i przedstaw plan zarządzania nią.

Po dostarczeniu projektu, nadal utrzymuj otwartą komunikację w odniesieniu do satysfakcji klienta. Jako profesjonalny freelancer, zależy ci na budowaniu relacji z klientami i rozwoju swojej sieci kontaktów. Wiedza o tym, jak dobrze spełniłeś oczekiwania klienta, może przyczynić się do budowy twojego pozytywnego wizerunku i reputacji.

Ustal konkurencyjne ceny i dostosuj je w razie potrzeby

Dla wielu nowych wolnych strzelców może być kuszące zaniżać swoje ceny na początku, myśląc, że pomoże to zbudować bazę klientów. W rzeczywistości chcesz wycenić siebie konkurencyjnie na podstawie swoich kwalifikacji.

Pamiętaj, że klienci chcą pracować z profesjonalistami, którym mogą zaufać, że zarządzą projektem z pewnością siebie i na wysokim poziomie umiejętności. Zbyt niska cena może ograniczyć pewność potencjalnych klientów w Twoich umiejętnościach. Może również ustawić niski próg stawek dla Twoich klientów.

Zamiast tego, przyjrzyj się swojemu doświadczeniu zawodowemu i ekspertyzie w danej branży. Przemyśl rodzaje podobnych prac, które wykonałeś, wyniki, jakie uzyskałeś, i typowe stawki w swojej branży. Wyceniaj siebie uczciwie, gdy składasz oferty na projekty lub kontaktujesz się z klientami w sprawie pracy. Przy określaniu stawki godzinowej przyjrzyj się temu, ile zarabiają inni w Twojej branży. Jeśli musisz ustawić stawkę za cały projekt, oblicz, ile godzin prawdopodobnie zajmie Ci jego wykonanie, uwzględniając także czas na ewentualne poprawki czy komunikację z klientem dotyczącą projektu.

Nie krępuj się prosić o polecenia

Kiedy zyskujesz zadowolonych klientów, nie wahaj się prosić ich o polecenia. Powiedz swoim klientom, że dążysz do budowy wyjątkowego biznesu i jeśli znają kogokolwiek, kto potrzebuje pomocy od freelancera, jesteś dostępny. Rekomendacje od zadowolonych klientów mają szczególną wartość, ponieważ świadczą o ich docenieniu twojej pracy.

Możesz także poprosić klientów o napisanie recenzji. Te opinie można umieścić w swoim portfolio, na stronie internetowej firmy lub nawet na platformach społecznościowych, takich jak LinkedIn. W przypadku każdej małej firmy, ugruntowanie wiarygodności twojej marki może przyciągnąć uwagę innych osób poszukujących tych samych usług.

Wykorzystaj platformy internetowe do znalezienia klientów

Wraz z wzrostem pracy na własny rachunek w różnych branżach, platformy internetowe pomagają łączyć wolnych zawodowców i klientów. Przykładem platformy w tym sektorze jest zlecenia-it.pl, która oferuje rynek pracy niezależnych specjalistów, aby zaprezentowali swoje umiejętności.

Klienci, którzy potrzebują wolnych strzelców, również wiedzą, że mogą tworzyć konta na tych platformach, aby znaleźć niezależnych profesjonalistów, których potrzebują. Daje im to wygodę łatwego zbierania ofert od różnych freelancerów w odpowiedniej dziedzinie i łatwego przeglądania ich portfolio oraz przykładów dotychczasowej pracy.

Jednak dla wolnych strzelców możliwość dostępu do różnych klientów poszukujących pracowników w wybranej dziedzinie i składanie ofert na kilka zadań z jednej strony jest bezcenna. Specjaliści mogą rozbudowywać swoją bazę klientów i zacząć doświadczać daleko idących korzyści wynikających z pracy wolnego zawodowca.

Wykorzystaj umowy do wyjaśnienia oczekiwań

Kiedy wygrywasz przetargi lub otrzymujesz projekty od nowego klienta, umowa, którą sporządzasz, może wyjaśnić oczekiwania i pomóc w płynnym przebiegu pracy. Komunikacja odgrywa dużą rolę w zadowoleniu zarówno freelancerów, jak i klientów.

W umowie rozważ zawarcie klauzuli, która szczegółowo określa oczekiwania obu stron. Na przykład, jeśli jesteś freelancer'em jako copyrighter, rozważ, ile poprawek jesteś gotów wykonać, zanim podniesiesz swoją stawkę za projekt. Jeśli projekt ma być opłacany na godzinę, upewnij się, że określasz wytyczne dotyczące śledzenia czasu i jego raportowania klientowi.

Szczegóły takie jak to, w jaki sposób obie strony będą koordynować i komunikować się, również powinny być uwzględnione i uzgodnione. Jeśli nie lubisz, gdy twój dzień pracy jest przerywany przez rozmowy telefoniczne, ale dobrze reagujesz na e-maile, można zawrzeć w umowie prośby o komunikację e-mailową. Inne postanowienia, takie jak to, czy praca może być wykorzystywana w portfolio, także powinny być omówione i zdefiniowane. Możesz skorzystać z szablonu umowy, aby pomóc w stworzeniu optymalnej umowy. Upewnij się, że ostateczna umowa spełnia potrzeby obu stron przed jej podpisaniem.